Błędy wychowawcze rodziców

Wychowanie dziecka to niestety nie taka prosta sprawa. Mimo że zdecydowana większość rodziców chce jak najlepiej dla swojego malucha, to nierzadko popełniają oni podstawowe błędy, które mają bardzo negatywny wpływ na dziecko. Czy wiesz, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice wychowujący dziecko? Sprawdź to w naszym artykule.

3 najczęstsze błędy podczas wychowania dziecka

Jednym z najczęs tszych błędów wychowawczych jest nieokazywanie uczuć. Niestety jest to poważny problem, ponieważ nie możemy zapominać o tym, że każde dziecko wymaga bliskości, a także kontaktu z innymi. Musimy o to dbać już od chwili urodzenia się dziecka, w przeciwnym razie najprawdopodobniej negatywnie odbije się to na rozwoju dziecka i będzie miało ono później problemy z odnalezieniem się w społeczeństwie.

Brak uwagi to kolejny błąd wychowawczy, który jest bardzo często popełniany. Wielu rodzicom wydaje się, że im dziecko jest starsze, tym wymaga mniej uwagi. Nie do końca jest to prawda, ponieważ zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują uwagi rodzica. W obecnych czasach niestety jest tak, że wiele dzieci spędza długie godziny siedząc przed telewizorem lub komputerem. Rodzicom wydaje się, że to nie jest nic złego. Wynika to z błędnych przekonań, ż w końcu dziecko jest zadowolone, ale warto choć przez chwilę zastanowić się, jaki to będzie miało wpływ na nie w niedalekiej przyszłości.  Mowa tutaj zarówno o problemach zdrowotnych (np. wady postawy czy wzroku), a także o kłopotach związanych z nawiązywaniem nowych relacji.

Błędy podczas wychowywania dziecka
Błędy podczas wychowywania dziecka

Twoje dziecko nie potrafi czegoś zrobić i ciągle je wyręczasz w tej czynności? To duży błąd. O ile pomaganie dziecku nie jest niczym złym, to jednak notoryczne wyręczanie dziecka nie prowadzi do niczego dobrego. Znacznie lepszym pomysłem jest pozwolenie dziecku na samodzielne rozwiązanie jakiegoś problemu lub też wskazanie mu, jak to powinno się zrobić. To szczególnie ważne i trzeba mieć świadomość, że dziecko kiedyś będzie już dorosłą osobą i się wyprowadzi, a więc będzie musiało samo zadbać o swój dom – więc niedopuszczalne jest to, aby nie potrafiło włączyć pralki, czy samodzielnie ugotować prostego obiadu.

Pozostałe najczęstsze błędy wychowawcze popełniane przez rodziców

Rodzice mają prawo popełniać błędy wychowawcze – tak jak każdy, ale każdy z nich powinien dążyć do tego, aby je jak najszybciej wyeliminować. Nierzadko jest tak, że jeden z rodziców czy oboje wywierają presję na dziecku – ,,musisz być najlepszy”, ,,musisz mieć same 5 w szkole”, ,,musisz pójść na tę olimpiadę i ją wygrać” – to jedynie kilka przykładów, które wbrew pozorom nie wpływają dobrze na dziecko. Presja nie jest niczym dobrym – zwłaszcza gdy trwa nawet przez kilkanaście lat! Niedopuszczalne jest także ciągłe krytykowanie dziecka – a to niestety nie należy do rzadkości.

Listę najczęstszych błędów wychowawczych popełnianych przez rodziców zamyka przemoc domowa. Wielu osobom może się wydawać, że nie ma ona miejsca w polskich domach, lecz niestety jest zupełnie na odwrót. Zarówno przemoc fizyczna, jak i psychiczna nie są dobre i zapewne będą miały negatywne skutki w przyszłości. Zdecydowanie lepiej znaleźć inną metodę rozwiązywania problemów. W końcu nie bez powodu mówi się, że przemoc rodzi przemoc.

Grafiki:
Photo by Katie E from Pexels
Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles