Cellulit – jak powstaje i jak się pozbyć?

Cellulit to zmiany skórne, które dotyczą głównie kobiet, skutecznie psując ich dobry nastrój i stając się powodem do kompleksów. Z czym właściwie mamy do czynienia i jak pokonać tego wroga kobiecej atrakcyjności?

Cellulit – co to takiego i jak powstaje?

Nazwa ta stosowana jest do określenia popularnych zmian skórnych, które pojawiają się głównie na udach, w okolicy pośladków oraz brzucha, a także na biodrach. Może jednak pojawić się również na łydkach, ramionach oraz karku. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie tkanki tłuszczowej jest najwięcej i najtrudniej ją zlikwidować.

Skóra z cellulitem charakteryzuje się nieestetycznymi wypukłościami – grudkami. Traci też swoją jędrność i jest nieprzyjemna w dotyku.

Cellulit jest wynikiem odkładania wody, tłuszczu i produktów materii w komórkach tłuszczowych skóry. Pojawia się on głównie w wyniku rozregulowania gospodarki hormonalnej, czyli nadprodukcji estrogenu i progesteronu.

 • na brzuchu,
 • na udach,
 • na pośladkach.

Jak pozbyć się cellulitu?

Chociaż istnieje przekonanie, że z cellulitem nie da się wygrać, nie należy wierzyć tym zapewnieniom. Wystarczy jedynie regularne działanie na kilku płaszczyznach równocześnie. W walce z cellulitem pomaga:

Po pierwsze – aktywność fizyczna

Jakie ćwiczenia na cellulit? Mogą to być ćwiczenia siłowe, bieganie, długie marsze, jazda na rowerze, ale również ćwiczenia na stepperze czy orbitreku. Ważne, aby były one wykonywane kilka razy w tygodniu – w miarę możliwości codziennie.

Jak zwalczyć cellulit?
Jak zwalczyć cellulit?

Drugi etap walki z cellulitem to zabiegi pielęgnacyjne

…z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków. Preparaty te powinny posiadać w swoim składzie substancje, które wspomogą skórę w procesach oczyszczania, nawilżą ją, pobudzą produkcję kolagenu oraz sprawią, że skóra odzyska swoją jędrność.

Trzecia płaszczyzna to zdrowa dieta na cellulit

Powinna ona być nie tylko lekkostrawna. Jeśli mamy kłopoty z cellulitem powinnyśmy zrezygnować z kawy – a już z pewnością zmniejszyć ilość jej spożywania. Z naszego menu muszą też zniknąć wszelkiego rodzaju przetworzone produkty. Nie powinno być w niej też miejsca na słodycze, a jeśli już to w naprawdę symbolicznej ilości. Dieta antycellulitowa to również taka, która zostanie wzbogacona o dodatek:

 • krzemu – znajduje się on między innymi w czosnku, szczypiorku, owocach spożywanych ze skórką;
 • fitoestrogenów – należy ich szukać w soi, sezamie, siemieniu lnianym czy truskawkach.

Wymienione składniki wspomagają produkcję kolagenu oraz regulują zmiany hormonalne.

Podsumowując – dobra wiadomość jest taka: cellulit pojawia się także u szczupłych kobiet. Zła – nigdy na stałe nie jesteśmy w stanie pozbyć się tego defektu, ponieważ jest on wpisany, jak gdyby w kobiecą fizjonomię. I kolejna zła wiadomość – jeśli już raz podejmujemy się walki z tą skórną przypadłością, nie możemy jej zaprzestawać. W przeciwnym wypadku szybko nastąpi ponowne jego uwidocznienie.

Grafiki:
Photo by cottonbro from Pexels

Related Articles

7 KOMENTARZE

 1. Najpierw warto skupić się na naturalnych i niedrogich sposobach leczenia cellulitu. Regularne ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta mogą pomóc w zmniejszeniu ogólnego wyglądu cellulitu. Zdrowa dieta może również pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi. Ograniczenie spożycia przetworzonej i wysokosłodzonej żywności, która może prowadzić do gromadzenia się toksyn i tłuszczu w organizmie, oraz zwiększenie spożycie błonnika.

 2. Komórki tłuszczowe znajdujące się poniżej warstwy skóry, w tkankach łącznych ciała, nazywane są adipocytami. Jeśli te komórki są ułożone głęboko w ciele, tworzą cellulit.

 3. Główną przyczyną cellulitu jest otyłość. Komórki tłuszczowe pod skórą nie mogą się rozprzestrzenić, ponieważ na ich powierzchni znajduje się coraz więcej warstw komórek tłuszczowych, które nakładają się na siebie. Kiedy te komórki tłuszczowe są ściśnięte, stają się grudkowate i naciskają na maleńkie naczynia krwionośne, które nie mogą dostarczyć im wystarczającej ilości tlenu lub składników odżywczych, co powoduje ich obumieranie i pęcznienie płynem. To tworzy grudkowaty wygląd na skórze, gdy ściskasz go między palcami.

 4. Aby pozbyć się cellulitu istnieje wiele zabiegów, które możesz wykonać w domu – np. masaże, kremy miejscowe lub laser.

 5. Cellulit to stan skóry charakteryzujący się tworzeniem się skórki pomarańczowej przypominającej grudki na skórze. Jest to spowodowane głównie przez komórki tłuszczowe, które gromadzą się w obszarach o niskiej elastyczności tkanek.

 6. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się cellulitu za pomocą różnych środków, takich jak dieta, ćwiczenia, kremy i balsamy, zabiegi inwazyjne itp. Jednak nie wszystkie te metody są skuteczne u każdej osoby.

 7. Najlepszym sposobem na pozbycie się cellulitu jest przestrzeganie zdrowego stylu życia i wykonywanie ćwiczeń dostosowanych do Twojego ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles