spot_img

Czy moje dziecko ma depresję? – pierwsze objawy choroby u najmłodszych

 Depresja jest chorobą nie tylko wieku dojrzałego. To również coraz częstsze schorzenie spotykane wśród dzieci. Jakie mogą być pierwsze objawy depresji u dzieci i jak wtedy reagować?

 Objawy depresji u dzieci i młodzieży

Depresja może pojawić się u dziecka już w wieku przedszkolnym. Nie zawsze jednak możemy zdawać sobie sprawę z jej obecności. Głównie dlatego, że wiele z jej objawów może sugerować jedynie problemy wychowawcze. Są to: napady agresji, wycofanie z kontaktów społecznych, niechęć do jedzenia.

Żeby jednak mieć pewność, co do źródła pochodzenia objawów depresji u dzieci i młodzieży warto zaobserwować: czy objawy pojawiły się nagle czy stopniowo oraz czy przybierają na sile. Dobrze jest też ocenić czy nie towarzyszą im inne symptomy dziecięcej depresji, takie jak:

  • bóle głowy i brzucha niewiadomego pochodzenia,
  • niechęć do uczestnictwa w jakichkolwiek aktywnościach,
  • brak zainteresowania czymkolwiek,
  • zaburzenia koncentracji,
  • apatia i nadmierna senność,
  • odczucie, że dziecko jest nieobecne.
Depresja u dzieci i młodzieży
Depresja u dzieci i młodzieży

 Jak reagować, aby pomóc dziecku?

Sami oczywiście nie jesteśmy w stanie ocenić, czy rzeczywiście problemy naszych dzieci mają podłoże chorobowe. Jeśli jednak je zauważymy powinniśmy, jak najszybciej reagować. Przede wszystkim – warto zgłosić się o pomoc do psychologa dziecięcego. Specjalista pomoże określić źródło problemu, ale i ocenić jego skalę. W zależności od stopnia zaawansowania zaburzeń depresyjnych u dzieci może zaproponować konsultacje z psychiatrą dziecięcym, bądź też podjąć leczenia depresji małego pacjenta. Należy też zachować spokój i wykazać się zrozumieniem dla stanu dziecka. Nie oznacza to jednak całkowitego wycofania, a jedynie umiejętne wyciszanie emocji, które są niezrozumiałe nawet dla naszej pociechy. Rodzic, który podejrzewa depresję u dziecka powinien także zachęcać je do podejmowania chociaż niewielkiej aktywności, ale przede wszystkim towarzyszyć mu w chorobie. Pod żadnym warunkiem, nie powinien jednak użalać się nad dzieckiem ani tym bardziej zostawiać go samego czy pod opieką kogoś obcego. W tej chorobie dziecko potrzebuje wsparcia psychicznego bliskiej osoby, ale głównie poczucia bezpieczeństwa. Może też serwować mu ulubione dania lub produkty spożywcze – jest to szczególnie wskazane, gdy maluch dziecko na brak apetytu.

Depresja u dzieci i młodzieży – podsumowanie

Depresja dzieci to coraz częstszy problem. Można mu jednak zapobiegać pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie zauważymy jej symptomy oraz udamy się po fachową pomoc. Ta druga wcale nie oznacza powodu do wstydu ani nie jest tym bardziej wyznacznikiem nieudolności wychowawczej. Wprost przeciwnie to oznaka, że znamy swoje dziecko oraz chcemy mu pomóc.

Grafiki:
Photo by Liza Summer from Pexels

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest Articles