Kwas hialuronowy – nie tylko na zmarszczki

Kwas hialuronowy to przyjaciel każdej kobiety, która pragnie odzyskać młody wygląd skóry i zatrzymać go jak najdłużej. Substancja ta posiada zdolności do wypełniania zmarszczek, a tym samym wygładzania skóry dzięki działaniu nawilżającym (substancja silnie hydrofilową, czyli posiada zdolność wiązania wody w ilości przekraczającej 1000 razy masę jednej cząsteczki kwasu), ale na tym nie koniec. Poznaj zaskakujące właściwości kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Kwas hialuronowy (HA – kwas hialuronowy) to związek, który naturalnie występuje w organizmie człowieka, głównie w skórze, mazi stawowej (zapobiega uszkodzeniom mechanicznym i pomaga w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki), jako budulec ścian naczyń krwionośnych i ciele szklistym oka (dlatego czasami dodaje się go do płynu do soczewek kontaktowych), a także składnik płynów ustrojowych. Należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG) i wchodzi w skład macierzy międzykomórkowej, które sprawiają, że skóra jest jędrna, gęsta, gładka i elastyczna. Fizjologicznie kwas hialuronowy występuje w skórze w postaci soli sodowej (hialuronian sodu). Niestety wraz z wiekiem, począwszy od około 25 roku życia, jego poziom stopniowo spada, powodując, że skóra staje się bardziej sucha, wrażliwa na czynniki zewnętrzne i pomarszczona. W wieku 80 lat prawie całkowicie znika. Związek ten po raz pierwszy odkryto w 1934 roku.

aplikacja kremu z kwasem hialuronowym na twarz

Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego

Słysząc nazwę kwas hialuronowy w naszej wyobraźni pojawia się jedno skojarzenie – doskonały składnik preparatów i kuracji przeciwstarzeniowych. Jednak nie jest to jedyne jego zastosowanie.

Składnik ten stanowi pomoc dla zmęczonych oczu przez dobre i długotrwałe nawilżenie. Kwas hialuronowy zapobiega ucieczce wody z powierzchni oka i przyczynia się do stabilizacji filmu łzowego. Znajdziemy go m.in. w kroplach do oczu przeznaczonych dla osób pracujących długo przed komputerem narażonych na syndrom widzenia komputerowego oraz osób, u których występuje zespół suchego oka.

To nadal nie koniec właściwości kwasu hialuronowego. Otóż stanowi on ważny składnik mazi stawowej. Jego niedobory mogą wywoływać dolegliwości bólowe oraz negatywnie wpływać na zakres ruchomości stawów. Aby zminimalizować te objawy lub im zapobiec warto poszukać tabletek na stawy wzbogaconych o dodatek hialuronianu sodu. Z kolei ortopeda może nam zlecić zastrzyki z kwasu hialuronowego.

Ten sam kwas hialuronowy stosuje się też jako wsparcie dla naszych włosów. Jeśli marzy nam się gęsta, gładka i łatwa do ujarzmienia fryzura, to powinniśmy poszukać szamponu, w którego składzie znalazł się właśnie ten składnik. Ponadto kwas hialuronowy doskonale nawilża samą skórę głowy, dzięki czemu możemy uniknąć łupieżu będącego niekiedy wynikiem przesuszonej i niewłaściwie pielęgnowanej skóry w tym miejscu.

kwas hialuronowy na włosy

Kwas hialuronowy wykorzystuje się w higienie intymnej likwidując przykrą dolegliwość, jaką jest suchość pochwy oraz silne podrażnienia i stany zapalne okolic intymnych. Decydując się na używanie żeli intymnych wzbogaconych o dodatek wspomnianego kwasu, możemy szybko, a co najważniejsze bezinwazyjnie i na długo pozbyć się tego problemu.

Efekty terapii kwasem hialuronowym na skórę:

  • zmarszczki są mniej widoczne,
  • wygładzenie i nawilżenie skóry,
  • świeżość i promienność cery,
  • kwas hialuronowy intensywnie regeneruje, łagodzi podrażnienia i koi,
  • zwiększenie napięcia i elastyczności,
  • poprawa koloryt skóry,

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

W zabiegach medycyny estetycznej, kwas hialuronowy najczęściej stosowany jest w celu niwelowania zmarszczek, bruzd oraz modelowania/powiększania ust. Substancja podawana jest iniekcyjnie na przykład podczas mezoterapii i ma działanie silnie biostymulujące i odżywcze.

kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Przyjmowanie kwasu hialuronowego zazwyczaj przybiera formę terapii, która polega na wstrzykiwaniu go do organizmu. Zabiegów tych nie można jednak wykonać w następujących przypadkach:

  • uczulenie na składniki preparatu,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroba tarczycy,
  • opryszczka i zapalenie skóry,
  • choroba nowotworowa.

Kwas hialuronowy w tabletkach nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby z chorobami autoimmunologicznymi i infekcjami.

Grafiki:

Photo by Arina Krasnikova
Photo by Polina Tankilevitch
Photo by Kampus Production
Photo by Garon Piceli

Related Articles

6 KOMENTARZE

  1. Rozwiązaniem prawie najprostszym jest łączenie kwasu hialuronowego z kupnymi produktami, które go w składzie nie mają. Wystarczy, że podczas aplikowania porcji kosmetyku dodasz do niej niewielką ilość kwasu, wymieszasz, nałożysz, wklepiesz albo wsmarujesz i voilà.

  2. Jeśli Twój naturalny kosmetyk zawiera różne rodzaje kwasu hialuronowego, tym lepiej, gdyż działa na różnych poziomach! Takie połączenie kwasu hialuronowego o różnych wielkościach cząsteczek zapewnia wyjątkowe działanie pielęgnacyjne przede wszystkim w głębokich warstwach skóry, gdzie skóra zaczyna tracić swój naturalny kwas hialuronowy na skutek naturalnych procesów starzenia.

  3. Kwas hialuronowy wykazuje niezwykle łagodne działanie, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany przez osoby o wrażliwej oraz skłonnej do zaczerwienień skóry. Warto poddać się zabiegom z jego wykorzystaniem, aby poprawić owal twarzy, zmniejszyć zmarszczki, a także ujędrnić i poprawić stan cery. Z takich metod powinny korzystać szczególnie kobiety w okresie menopauzy, ponieważ w tym czasie następuje nagły spadek nawodnienia skóry.

  4. Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy działa na powierzchni skóry, ponieważ ze względu na swoją budowę nie ma możliwości przeniknąć głębiej. Tworzy na skórze warstwę ochronną (okluzyjną), chroniąc naskórek przed utratą wody. Silnie wiąże wodę, dzięki czemu bardzo mocno nawilża i wygładza zmarszczki. Zwiększa również przenikanie substancji czynnych w głąb skóry.
    Kwas hialuronowy można oczywiście stosować jako samodzielny kosmetyk do skóry. Idealnie nadaje się na okolice oczu i ust. Wystarczy tylko nałożyć odrobinę na skórę, delikatnie rozprowadzić i wklepać. Należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy – zabiegi kwasem hialuronowym należy wykonywać na starannie oczyszczoną i wilgotną skórę.

  5. Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowanym składnikiem w kosmetyce do pielęgnacji skóry. Znany jest z właściwości nawilżania i ujędrniania skóry, dlatego często jest stosowany do redukcji zmarszczek i poprawy jędrności twarzy. Zastosowanie kwasu hialuronowego na twarz jest uznawane za bezpieczne, jeśli jest stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub specjalisty od kosmetyki. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą być wrażliwe na ten składnik, co może prowadzić do reakcji alergicznych. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles