Najlepsze gry planszowe dla seniorów

Gry planszowe od dłuższego czasu ponownie utrzymują się na nowej fali popularności, dzięki czemu pojawiają się kontynuacje popularnych tytułów, nowe pozycje, a nawet dodruki egzemplarzy. Coraz więcej osób zauważa potencjał gier planszowych jako rozrywki dla całej rodziny. To także doskonała zabawa dla seniorów.

Dlaczego gry planszowe są polecane dla osób starszych?

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Polecane są seniorom, ponieważ pomagają ćwiczyć sprawność umysłową. Dzięki grom planszowym ćwiczy się logiczne myślenie, koncentrację i pamięć. Dodatkowo, rozgrywka wpływa na koordynację między wzorkiem i dłońmi, a także refleks. Gry planszowe pozwalają również ćwiczyć umiejętność planowania.

seniorzy grający w szachy

Popularne tytuły wśród seniorów

Jak zawsze, najważniejszy jest wybór gry odpowiadającej zainteresowaniom oraz zdolnościom umysłowym i sensorycznym osób starszych. Przy wyborze gry należy kierować się doświadczeniem życiowym i wybierać tytuły z nim związane.

Carcassonne

Jedną z najpopularniejszych gier planszowych wśród seniorów jest Carcassonne. Gra jest prosta i mocno regrywalna. Nie ma tu w zasadzie negatywnej interakcji, a jednak partia z dodatkami może zająć dość dużo czasu. Carcassonne polega na układaniu kolorowych kafelków z wizerunkami części miast, pól, dróg i miejsc wiary. Za poszczególne budowle otrzymuje się określoną ilość punktów. Wygrywa osoba, która na po skończeniu puli kafelków ma największą ilość punktów na swoim koncie. Do gry dostępne są różne dodatki rozszerzające rozgrywkę o nowe elementy krajobrazu, zdarzenia i umiejętności, np. rzeki, budowniczowie czy kulty.

Splendor

To gra logiczna, która opiera się na zbieraniu punktów. Jest to gra planszowa – karciana. Wcielamy się w kupców, którzy rywalizują i skupują drogocenne kamienie. W skład gry wchodzą żetony kamieni, trzy talie kart o różnej trudności oraz kafelki osobistości. Do najbogatszych kupców z wizytą przyjeżdżają ważne osoby, które zapewniają dodatkowe punkty. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zbierze 15 punktów na kartach. Jednak można także spokojnie grać do wyjścia wszystkich kart, jeżeli chcemy dłuższą rozgrywkę. Gra polega na rywalizacji punktowej, ale nie ma tutaj negatywnej interakcji. Trzeba dobrze planować, myśleć i liczyć oraz mieć oko na posunięcia innych graczy.

Takenoko

Takenoko to rodzinna gra z bardzo uroczym motywem. Głównym bohaterem rozgrywki jest panda. Zadaniem graczy jest sadzenie bambusów, karmienie pandy i planowanie pól. Gra zawiera negatywną interakcję, ponieważ gracze mogą sobie przeszkadzać na różne sposoby. Wygrywa osoba, która jako pierwsza ukończy siedem zadań. Są ich trzy rodzaje – układanie kafli terenu, sadzenie bambusa oraz karmienie pandy. Każda kart zadania przedstawia, w jaki sposób, jakie kolory lub ilość mamy spełnić. Pomagają nam także warunki pogodowe, o których decyduje rzut kostką.

Palec Boży

Gra zręcznościowa dla całej rodziny. Zasady są banalnie proste. Gra jest regrywalna i zachwyca świetnym wykonaniem. W dodatku ma negatywną interakcję, nawet jeżeli często przypadkową. Wcielamy się tutaj w czterech bogów z różnych panteonów – greckiego, rzymskiego, nordyckiego i celtyckiego. Rywalizują oni o wpływy na świecie i to, kto będzie rządził. W tym celu wysyłają swoich proroków, by zajmowali wyspy i wody. Trzeba zająć, jak najwięcej terenów, ponieważ obecność proroków zapewnia punkty. Jednak w celu ustawienia proroków strzela się ich krążkami na planszę. Krążki mogą paść na jedną z czterech wysp, na wodę lub na pępek świata. Dodatkowo, za określone miejsca na podstawie praw przegłosowywanych przez graczy na początku tury, przypadają dodatkowe punkty.

seniorzy

Gry planszowe to zabawa dla seniorów w każdym wieku. Pozwala im na zachowanie sprawności intelektualne i ćwiczenie także sprawności ruchowej. W dodatku, to pomysł na spędzanie czasu z rodziną i wnukami. W wiele gier planszowych można grać również w dwie osoby, a nawet pojedynczo.

Grafiki:
Photo by Yan Krukov
Photo by Pavel Danilyuk
Photo by Alena Darmel

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles