Naturalne kosmetyki do włosów, twarzy i ciała

Nasza skóra to niezwykle złożony i wielofunkcyjny narząd, wymagający jednak z naszej strony wsparcia, jakie stanowi codzienna troskliwa pielęgnacja. Chcąc zapewnić jej kompleksową pomoc, należy wybierać odpowiednio skomponowane kosmetyki. Wśród tych najbardziej eko często wymieniane są naturalne kosmetyki ziołowe czy ekologiczne do codziennej pielęgnacji ciała. Czy rzeczywiście można je tak traktować i jakie zalety w sobie łączą?

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Ogólnie mówiąc, są to preparaty kosmetyczne bazujące na składnikach roślinnych o właściwościach pielęgnacyjnych, ale i terapeutycznych. Stąd też niektóre kosmetyki naturalne mogą stanowić nie tylko wsparcie dla skóry zdrowej, ale również takiej z problemami typu trądzik czy łuszczyca. Przyglądając się ich składowi, zauważymy, że brak w nim substancji konserwujących, parabenów czy sztucznych substancji aromatycznych. Te ostatnie zastępują olejki roślinne.

Kosmetyki naturalne to produkty, które w swoich recepturach zawierają składniki roślinne lub mineralne. Kosmetyki te, zwane również kosmetykami organicznymi (ekologiczne kosmetyki), bazują na ekstraktach ziołowych, naturalnych olejach i ekstraktach roślinnych pozyskiwanych z ekologicznych upraw. Stosowanie naturalnych kosmetyków wspomaga prawidłowe funkcjonowanie skóry twarzy i ciała. Kosmetyki ekologiczne są przyjazne dla pielęgnacji skóry suchej, skóry problematycznej, alergicznej i atopowej. Naturalne kosmetyki są pozbawione sztucznych barwników, konserwantów, parabenów i substancji zapachowych. Składniki użyte do produkcji kosmetyków naturalnych są biodegradowalne, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. Ekologiczne produkty leczą skórę, przywracają jej optymalną równowagę i stymulują regenerację komórek.

naturalne kosmetyki - pielęgnacja twarzy

Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne produkowane są z naturalnych i organicznych składników. Nie zawierają sztucznych ani syntetycznych składników, które mogą powodować podrażnienia skóry lub alergie. Organiczne kosmetyki składają się z wielu bezpiecznych i delikatnych składników, które od wieków są używane do odżywiania, ochrony, leczenia i upiększania skóry pomagając ukazać naturalne piękno. Wiele osób wybiera kosmetyki naturalne, ponieważ chcą uniknąć chemikaliów znajdujących się w wielu popularnych produktach kosmetycznych, takich jak parabeny, ftalany, siarczany i syntetyczne barwniki.

Kosmetyki naturalne nie zawierają…:

  • składników, które zostały przetestowane na zwierzętach, gotowe produkty również nie mogą być testowane na zwierzętach
  • nanocząsteczek mniejszych niż 100 nm
  • organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) i ich pochodnych
  • emulgatorów typu PEG
  • konserwantów chemicznych, takie jak parabeny lub formaldehyd
  • pochodnych ropy naftowej, takie jak silikon czy parafina
  • syntetycznych detergentów, takich jak SLS i SLES
  • Naturalne kosmetyki nie są pakowane w opakowania zawierające PVC lub styropian oraz materiały wyprodukowane z organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO).

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Termin „naturalny” jest często używany w kosmetykach i produktach do higieny osobistej, aby opisać produkt wykonany z naturalnych składników, bez użycia sztucznych substancji lub chemikaliów i bez testów na zwierzętach. Skuteczność kosmetyków naturalnych nie jest do końca znana. Niektórzy uważają, że używanie naturalnych produktów jest lepsze dla środowiska, ale nie ma badań naukowych potwierdzających to twierdzenie. Jednak niektórzy ludzie uważają, że naturalne produkty są lepsze dla ich skóry, ponieważ zawierają mniej chemikaliów i konserwantów.

Naturalnymi kosmetykami nazywamy kosmetyki zawierające substancje aktywne, najczęściej pochodzące z roślin, które skutecznie odżywiają, regenerują, ujędrniają, wygładzają lub koją skórę – w zależności od jej potrzeb i substancji zawartych w produkcie kosmetycznym. Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała są delikatniejsze i bezpieczniejsze dla skóry, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry wrażliwej, którą należy pielęgnować.

kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy włosów i ciała

Kosmetyki ziołowe – tak czy nie?

Bezpieczny dla skóry skład to jedna z głównych zalet, jakie wymienia się mówiąc o plusach kosmetyków ziołowych. Jakie są pozostałe? Kosmetyki ziołowe potrafią wyciszać objawy niektórych poważnych skórnych dolegliwości, jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, jednocześnie ułatwiając pielęgnację takiej trudnej skóry. Ten rodzaj preparatów kosmetycznych cechuje też łagodne, bardzo zbliżone do naturalnego pH. Zapewnia to właściwy stopień nawilżenia skóry oraz zapobiega jej podrażnieniom. Ziołowe kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji to także doskonały sposób na dostarczenie skórze ważnych dla niej składników odżywczych. Tym sposobem, nawet jeśli nie stosujemy regularnie suplementacji, aplikacja naszych preparatów powinna wyrównać niektóre niedobory.

Inna zaleta kosmetyków ziołowych to również zdolność do głębszego przenikania do warstw skórnych bez agresywnej inwazji – jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych kosmetyków. To z kolei wpływa na jego efektywność. Warto przy tym podkreślić, że naturalne składniki tych preparatów zapewniają też długotrwały efekt. Co można zarzuć tym produktom? Niestety przed ich zakupem dość często powstrzymuje nas…cena. Ta bywa dwukrotnie wyższa niż w przypadku kosmetyków syntetycznych o tym samym działaniu. Kiedy indziej zniechęca nas fakt, iż na spodziewane efekty trzeba czekać nieco dłużej – jednak utrzymuje się on również dłużej.

Kosmetyki organiczne, naturalne czy wegańskie?

Kosmetyki naturalne to produkty, które muszą zawierać co najmniej 95% naturalnych składników. Dodatkowo nie mogą zawierać olejów mineralnych, produktów ropopochodnych, olejów silikonowych, parabenów, glikoli polietylenowych ani syntetycznych środków UV. Z drugiej strony, organiczne produkty ekologiczne, oprócz tego, że spełniają normy kosmetyków naturalnych, muszą również pochodzić z upraw ekologicznych, bez użycia sztucznych nawozów, chemikaliów czy pestycydów. Ostatnią kategorią kosmetyków naturalnych są produkty wegańskie, które w całości wykonane są z produktów pochodzenia roślinnego i minerałów. Kosmetyki naturalne zawierają substancje takie jak miód, wosk pszczeli czy kozie mleko, których nie stosuje się w produktach wegańskich. Jak rozpoznać takie kosmetyki? Często ich producenci odwołują się do produktów wegańskich, ponieważ teraz, gdy zyskują na popularności, posiadanie ich w portfolio to duży plus.

pielęgnacja ciała - kobieta przed lustrem

Jak wybierać naturalne kosmetyki?

Aby wybrać odpowiednie kosmetyki naturalne, należy zwrócić uwagę na etykiety i certyfikaty. Informacje na etykietach mówią o tym, jak naturalny jest produkt, a certyfikaty potwierdzają tą kwestię. Na przykład certyfikacja ekologiczna pokazuje, że składniki produktów pochodzą ze źródeł ekologicznych. Etykieta USDA Organic potwierdza, że 95% składników pochodzi ze źródeł ekologicznych, a pozostałe 5% może pochodzić ze źródeł nieekologicznych, jeśli są one niezbędne do konserwacji. Certyfikat NPA stwierdza, że wszystkie jego składniki nie są oparte na ropie naftowej, a szkodliwe chemikalia nie są używane podczas produkcji. Wybierając kosmetyk przyjazny środowisku, warto poszukać na opakowaniu produktu certyfikatu Green Seal.

Teoretycznie wybór między kosmetykami naturalnymi, a tradycyjnymi wydaje się oczywisty – te pierwsze zdają się być o wiele bezpieczniejsze dla naszej skóry. To nie do końca prawda. Chodzi o sytuacje, kiedy jesteśmy uczuleni na daną roślinę – ta nawet przetworzona stanowi dla nas nadal poważne zagrożenie. Ważne też, aby szukając kosmetyków o naturalnym składzie, patrzeć nie tylko na skład, ale i to dla jakiej konkretnie cery i jej problemów są one dedykowane. Tylko wtedy rzeczywiście naturalny kosmetyk będzie bezpieczny dla nas, a dodatkowo zadba o najpilniejsze potrzeby naszej skóry.

Naturalne kosmetyki – naturalna pielęgnacja bez sztucznych składników!

Grafiki:

Photo by Ron Lach
Photo by Andrea Piacquadio
Photo by ANTONI SHKRABA

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles